Kiedy udać się od ginekologa?

Badanie u ginekologa jest oczywistą kwestią dla kobiet, którym zależy na udanym życiu seksualnym i macierzyństwie. Pierwsza wizyta u ginekologa zazwyczaj odbywa się u nastolatek, które zaczęły miesiączkować.

Młode kobiety, które rozpoczęły życie seksualne powinny poddać się profilaktycznym badaniom. Wiele pań czuje dyskomfort związany z wizytą  u specjalisty i decyduje się na nią dopiero, gdy potrzebuje tabletek antykoncepcyjnych lub jest w ciąży. Pamiętajmy, że takie badania są bardzo ważne, gdyż pozwalają zapobiegać nowotworom i problemom z płodnością.

Najczęstsze kwestie, które są powodem wizyty u ginekologa, to zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki oraz dobór formy antykoncepcji. Kobiety zgłaszają się do lekarza, jeśli podejrzewają stany zapalne pochwy lub mają trudności w zajściu w ciążę. Przesłanką do odwiedzenia ginekologa są także zmiany jakie odczuwamy przy samobadaniu piersi. Lekarze alarmują, żeby wykonywać cytologię i badania piersi, ponieważ profilaktyka jest kluczem do obniżenia śmiertelności wskutek nowotworów dróg rodnych.