Na ile groźna jest otyłość wśród dzieci

W XXI wieku nie brakuje głosów krytyki skierowanych do rodziców otyłych dzieci. Spędzanie coraz więcej  czasu przed komputerem, sklepiki szkolne, w których półki uginają się od słodyczy, oraz moda na restauracje w stylu fast food, zbierają plony w postaci rosnącego odsetka młodzieży z nadwagą.

Otyłość wśród dzieci ma skutki  nie tylko w stosunku do ich  rozwoju, ale funkcjonowania w grupie. Młodzi ludzie są szczerzy i często nie szczędzą grubszym kolegom złośliwych komentarzy. Dzieci z nadwagą poruszają się wolniej, przez co są rzadziej zapraszani do zabawy. Otyłość może budzić w okresie dojrzewania wiele problemów związanych z relacjami damsko – męskimi.

Otyłość niesie skutki zdrowotne już dla najmłodszych. Nadmiar tkanki tłuszczowej może powodować miażdżycę, cukrzycę, choroby układy krążenia. Takie dziecko z trudem znosi wysiłek fizyczny, szybko dostaje zadyszki.

Czynniki genetyczne nie pozostają bez znaczenia, ale zwykle nadwaga, to efekt zaniedbania. Właściwa dieta i zamiłowanie do sportu powinny być wartościami dla młodych ludzi.