Operacje laparoskopowe

Zastosowanie  i wskazania do laparoskopii

Celem laparoskopii jest diagnostyka jamy otrzewnej oraz wykonywanie biopsji.  Wskazaniem do laparoskopii diagnostycznej są  nagłe urazy brzucha, przerzuty nowotworowe na wątrobie, ropnie i marskość wątroby, stany zapalne jamy brzusznej (na przykład  rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego lub chorób ginekologicznych). Laparoskopia pozwala diagnozować także ropnie, gruźlicę i chłoniaki, objawiające się wysoką gorączką.

Zabiegi laparoskopowe znajdują zastosowanie między innymi w operacjach wycięcia pęcherzyka żółciowego. Badania niezbicie dowodzą, że w wielu przypadkach laparoskopia jest najlepszym sposobem usunięcia dolegliwości. Jest ona uważana za złoty standard również w zabiegach guzów nadnerczy, operacjach guzów jelita grubego, wyrostka robaczkowego, torbieli jajnika i wątroby, przepuklin brzusznych, nerek oraz gruczołu krokowego.

Mając do wyporu tradycyjną operację i zabieg laparoskopowy, lepiej wybrać nowoczesną laparoskopię. Tego typu zabieg skutkuje mniejszym urazem pooperacyjnym i nie wymaga długiej rekonwalescencji.