Prostotrzymacz – orteza dla osób z wadami postawy i urazami obojczyka

Prostotrzymacz jest ortezą, która wymusza utrzymanie prostej sylwetki. Jest to przydatne u osób z wadami postawy, np. hiperkifozą piersiową. Przy urazach obojczyka noszenie ortezy zapobiega pogłębianiu się kontuzji.

Orteza – idealne rozwiązanie dla osób z hiperkifozą piersiową i innymi wadami postawy

Orteza służy do ograniczenia ruchu kończyny bądź części ciała. Dzięki temu zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Ergonomiczne wykonanie i elastyczne taśmy pozwalają dopasować konstrukcję do ciała zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Większość prostotrzymaczy składa się z peloty grzbietowej (pasów krzyżujących się na plecach), taśm do zamocowania na ramionach i fiszbin, które są pod pachami pięciu (źródło: Ortopedio). Taśmy mogą się krzyżować w okolicach lędźwi. Tak wykonane ortezy zapewniają stabilizację ciała. Zapinane na rzep pasy pozwalają wyregulować i dopasować prostotrzymacza do sylwetki. Większość konstrukcji jest jednoczęściowa. Część znajdująca się na grzbiecie zawiera fiszbinujące sprężyny. Wykonanie z materiału pozwalającego oddychać skórze nie powoduje jej podrażnień. Niektóry prostotrzymacze są dostępne w różnych rozmiarach: niekiedy aż pięciu. Sprzęt ten wykorzystuje się u osób, które mają nieprawidłowa postawę i wymuszają utrzymanie prostej sylwetki. Pomaga w dyskopatiach odcinka piersiowego kręgosłupa oraz osłabieniu mięśni w tej części pleców. Zmniejsza też ból. Można je stosować codziennie i nosić nawet przez cały dzień. Z ortezą bez przeszkód wykonuje się też ćwiczenia fizyczne. Prostotrzymacz ósemkowy jest z kolei zalecany osobom z hiperkifozą piersiową, a także nieoperacyjnymi urazami obojczyka.

Orteza po złamaniu obojczyka

Leczenie złamania obojczyka (zarówno z przemieszczeniem, jak i bez przemieszczenia) można przyspieszyć poprzez noszenie pasa obojczykowego. Dzięki niemu uraz nie ulega pogłębieniu, ponieważ prostotrzymacz doskonale usztywnia tę strefę. Niektóre modele zostały wyposażone w piankę, która zwiększa wygodę stosowania tego sprzętu. Każdy pas dostosowuje się do indywidualnej budowy ciała. Po dopasowaniu ortezy odcina się  paski, które z niej wystają. Są one samoprzylepne, dzięki czemu założenie jest bardzo łatwe.